İSRAİL Çıldırmış olmalı..Camide içki festivali

2012-08-19 17:03:00
İSRAİL Çıldırmış olmalı..Camide içki festivali |  görsel 1

 

İsrail, 5 Eylül'de Beersheba Camii'nde içki festivali düzenleyeceğini duyurdu. Müslümanlar festivalin iptal edilmesi çağrısında bulundu.

1948 Filistin İslami Hareketi Başkan Yardımcısı Şeyh Kemal el-Hatib, Beersheba Camii'nde yapılacağı duyurulan içki festivalinin iptal edilmesi çağrısında bulundu.

Kemal el-Hatib, söz konusu festivalin camide yapılmasını engellemek için sadece yasal yollara başvurmayacaklarını, geniş çaplı protesto gösterileri düzenleyeceklerini belirtti.

 

"İçki festivalinin camide yapılması, İsrail'in ne derece çirkinleştiğini ortaya koymaktadır" diyen Hatib, İsrail'i "dini ve mukaddesatı bilinçli olarak kirletmeye çalışmakla" suçladı.

Daha önce islam müzesine dönüştürülmesine karşı çıkılan bu camide "İsrail Yüksek Mahkemesi Beersheba Belediyesi bununla kalmayıp şimdi de içki festivali düzenlemeye çalışıyor" dedi.

Beerşeba Belediyesi, bu yıl altıncısı düzenlenecek ve iki gün sürecek içki festivalinin 5 Eylül'de Beersheba Camii'nde yapılacağını duyurmuştu. Festivale içki üretimi yapan 30 İsrail şirketinin katılacağı açıklanmıştı.

Organizatörlerin verdiği bilgiye göre, caminin olduğu yere masalar ve sandalyeler konulacak, festival akşamlarında İsrail'in meşhur sanatçılarının katılımıyla müzik programı düzenlenecek.

Cami,inşaatı Osmanlı döneminde görev yapan Beersheba Kaymakamı Asıf bey zamanında gerçekleşti.

0
0
0
Yorum Yaz